It sucks to be O'Brien...

BUTTON_POST_REPLY
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

It sucks to be O'Brien...

Δημοσίευση από Spock »

Η μετάθεση στον Deep Space Nine δεν του πήγε καθόλου καλά του O'Brien... Είναι δύσκολο να θυμηθεί κανείς το πόσες φορές τον έμπλεξε (τον έμπλεξαν, πιο σωστά) σε απίθανες βασανιστικές καταστάσεις, από συνωμοσίες μέχρι στημένες δίκες, από απαγωγές μέχρι εγκεφαλικές φυλακίσεις, εκβιασμούς και τόσα άλλα... μέχρι και ο κλώνος του (που εν αγνοία του έφτιαξαν, όσο αυτός ήταν πάλι... κρατούμενος) υπέφερε! Όλα στον O'Brien, η γκαντεμιά του αιώνα!

Το έχετε γενικά προσέξει αυτό το "μοτίβο"; Αναρρωτιέμαι πάντως αν προέκυψε τυχαία και δεν το είχαν προσέξει οι σεναριογράφοι, ή αν ήθελαν όντως να γράψουν πάνω σ' αυτόν τον χαρακτήρα όλα αυτά, ίσως γιατί ταίριαζαν πολύ καλά ερμηνευτικά στον Colm Meaney τέτοια επεισόδια - ο οποίος κατά τη γνώμη μου είναι γενικότερα πολύ καλός ηθοποιός.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Nova
ΔημοσιεύσειςCOLON 85
ΕγγραφήCOLON 29 Αύγ 2013, 10:29

Re: It sucks to be O'Brien...

Δημοσίευση από Nova »

Ο χαρακτήρας του ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα στο DS9, πέρα από την φιλική του σχέση με τον Bashir. Ίσως να έφταιγε αυτό που ανέφερες στο ποστ σου, δεν το είχα σκεφτεί. Ο ηθοποιός είναι πολύ καλός, αλλά κάθε φορά που τον έβλεπα να είναι ο κεντρικός χαρακτήρας, αναστέναζα. Τι θα του συνέβαινε εκείνη την φορά;

Αναρωτιέμαι και εγώ το γιατί επέλεξαν να είναι έτσι.
"Got it all wrong, Holy Man.
I absolutely believe in God.
And I absolutely hate the fucker."
-Riddick, Pitch Black
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: It sucks to be O'Brien...

Δημοσίευση από Spock »

Εμένα γενικώς μου αρέσει πολύ ο χαρακτήρας του O'Brien (δεν μπορώ να πω το ίδιο για τη σύζυγό του, Keiko, παρεμπιπτόντως, η οποία μου είναι ελαφρώς αντιπαθής), ειδικά στο DS9 που είχαμε και την ευκαιρία να τον βλέπουμε τακτικά ως regular και ακόμη περισσότερο όταν άρχισε το δέσιμο με τον Bashir.

Και όταν βλέπω όλα αυτά που περνάει, λέω "γιατί, γιατί βρε παιδί μου, τόσο καλός άνθρωπος, τι αμαρτίες πληρώνει πια και πέφτουν όλα πάνω του!" :P
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Άβαταρ μέλους
Celest
ΔημοσιεύσειςCOLON 10
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 22:43

Re: It sucks to be O'Brien...

Δημοσίευση από Celest »

Ο O'Brien είναι από τους πιο συμπαθητικούς του Trek. Έχει επεισόδια που παίζει τον "Plucky - Comic Relief" χαραστήρα, αλλά και πολύ σοβαρότερα όπως προηγουμένως αναφέρθηκε. Δίνει έναν άλλον αέρα στο πλήρωμα, κάτι σαν να είναι από τους λίγους που "δουλεύει" στο πόστο του, οχτάωρο, γιατί κάπως πρέπει (ας μου επιτραπεί η έκφραση) να πληρώσει τους λογαριασμούς του. Αργότερα στο ds9 σε πολλές φάσεις νομίζω θα πετάξει το γνωστό "Iam too old for this sh!t. Δεν έχει τον ηρωικό αέρα που ίσως θα περιμέναμε. (Αν και σε ορισμένες περιπτώσεις...spoilers). Μέσα από τον O'Brien βλέπουμε όμως πως λειτουργεί στη καθημερινότητα της μια ολοκληρωμένη οικογένεια που ζει και εργάζεται στο σκάφος/σταθμό. Για αυτό ακριβώς τον λόγο τον συμπαθώ και πάρα πολύ, σε βάζει στην καθημερινή ρουτίνα που ίσως δε βλέπουμε μέσα από τους υπόλοιπους χαρακτήρες.
Dammit Jim, I'm not a doctor!
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: It sucks to be O'Brien...

Δημοσίευση από Spock »

Ενδιαφέρουσα διάσταση αυτή που επισημαίνεις, Celest. Όντως, ήταν μία μοναδική ευκαιρία να δούμε τη ζωή μιας ολόκληρης οικογένειας στον σταθμό και την καθημερινότητα της, πέρα από τα της "δουλειάς". Μου θύμισες τώρα και μία σκηνή που είδα πρόσφατα, μάλλον ένα σύνολο από σκηνές, όπου λείπει η Keiko και ο Miles δυσκολεύεται τρομερά να κοιμήσει το βρέφος Kirayoshi και τον παίρνει μαζί του στο Ops, όπου... τελικά τον πιάνει εκεί ο ύπνος! Αφού τον χαζέψουν όλοι, ψυθιρίζοντας του λέει ο Sisko το πολυπόθητο "Chief, μήπως να πάρεις λίγο καιρό άδεια;". :)

Το "I am too old for this sh!t" δεν το θυμάμαι γενικά σαν φράση, τώρα ξαναβλέπω όλο το DS9 και είμαι στα μέσα της 6ης σεζόν. Πάντως σίγουρα δεν έχει μέσα το "sh!t", ίσως λέει "stuff" ή κάτι τέτοιο.

Παρεμπιπτόντως, μια που μιλάμε για οικογένειες, η μικρή Molly είναι από τα πιο γλυκά κοριτσάκια που έχω δει. Την γλύκα δεν την πήρε απ' τη μάνα της, πάντως (την είπα την κακία μου :P)!
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Άβαταρ μέλους
Celest
ΔημοσιεύσειςCOLON 10
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 22:43

Re: It sucks to be O'Brien...

Δημοσίευση από Celest »

Δεν την λέει πουθενά την γνωστή από το "Lethal Weapon" ατάκα. Εμένα μου την θυμίζει ο τρόπος που αντιμετωπίζει κάποιες καταστάσεις.
Dammit Jim, I'm not a doctor!
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: It sucks to be O'Brien...

Δημοσίευση από Spock »

Ααα, είχα καταλάβει λάθος τη διατύπωση στην πρότασή σου (δεν έχω δει καν το Lethal Weapon για να το πιάσω κατευθείαν)!
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Άβαταρ μέλους
macgiorgosgr
ΔημοσιεύσειςCOLON 36
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 18:52
ΤοποθεσίαCOLON Βρυξέλλες

Re: It sucks to be O'Brien...

Δημοσίευση από macgiorgosgr »

(Μετά από ενάμιση μήνα, μπαίνω κι εγώ στο νήμα).

Πολύ συμπαθής χαρακτήρας. Ξεκίνησε από απλός ναύτης, έφτασε μέχρι αρχικελευστής, πέρασε από διάφορα τμήματα/divisions, ήταν chief of operations στο DS9 (δλδ. senior staff ε!), ενώ τον κάλεσαν να διδάξει και μηχανική στην Ακαδημία. Κατέρρεαν τα πάντα όταν δεν ήταν στο σταθμό, ήταν μάστορας στα "quick fixes", θεωρούνταν ειδήμων στις μάχες των αστρόπλοιων και άλλα πολλά.
Ίσως όχι role-model γιατί τα είχε τα θεματάκια του, αλλά σίγουρα ένα πολύ καλό παράδειγμα για το πού μπορεί να φτάσει κανείς μέσω των ικανοτήτων του.
I'm serious about my Trek.
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: It sucks to be O'Brien...

Δημοσίευση από karatasiospa »

macgiorgosgr έγραψεCOLON(Μετά από ενάμιση μήνα, μπαίνω κι εγώ στο νήμα).


Ίσως όχι role-model γιατί τα είχε τα θεματάκια του, αλλά σίγουρα ένα πολύ καλό παράδειγμα για το πού μπορεί να φτάσει κανείς μέσω των ικανοτήτων του.
Στον κόσμο του σταρ τρεκ βεβαια γιατι στον σημερινό η μονη ικανότητα που μετραει ειναι η ικανοτητα σου να γλειφεις η/και να εκμεταλεύεσαι τους άλλους η να είσαι γαιδουρωδώς αδιάφορος για όλα εκτός απο το τομάρι σου!!
Άβαταρ μέλους
Garakrules
ΔημοσιεύσειςCOLON 4
ΕγγραφήCOLON 26 Ιαν 2014, 20:03

Re: It sucks to be O'Brien...

Δημοσίευση από Garakrules »

Το επίσημο κατάστημα του Star Trek στην Αμερική, έβγαλε μπλουζάκια με αυτό το θέμα... "O'Brien must suffer - At least once per season!". Αλλά υποθέτω ότι το έχετε ήδη πάρει είδηση αυτό το γεγονός.
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: It sucks to be O'Brien...

Δημοσίευση από Spock »

Ένα link πάνω στο θέμα...

The 14 Weirdest Things That Ever Happened to Miles O'Brien

Βρε τον άνθρωπο, μα τι έχει τραβήξει πια!!!
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
BUTTON_POST_REPLY