Eίχαν οι Μακί δίκιο;

BUTTON_POST_REPLY
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Eίχαν οι Μακί δίκιο;

Δημοσίευση από karatasiospa »

Να λοιπόν ενα ερώτημα που μου ερχεται καθε φορα που βλεπω ds9:
Είχαν οι Μακκι δίκιο ο (και κατα συν'επεια η ομοσπονδία άδικο) για την συνθήκη με τους cardassians; και κατα συνέπεια είχαν δίκιο να εξεγερθούν; ήταν λαθος της ομοσπονδίας να τους κυνηγήσει ως εγκληματίες;
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Eίχαν οι Μακι δίκιο;

Δημοσίευση από Spock »

Δύσκολο θέμα. Σκέφτομαι την πλευρά των Μακί αλλά μετά σκέφτομαι το εξής: θα ήταν καλύτερα τα πράγματα για τους Μακί και γενικά για τους κατοίκους των εκεί πλανητών (αλλά και για ολόκληρη την Ομοσπονδία, βεβαίως), αν δεν είχε επιτευχθεί η συνθήκη με τους Cardassians; Ασφαλώς όχι. Χωρίς τη συνθήκη θα είχαν να αντιμετωπίσουν έναν εφιάλτη πολύ μεγαλύτερων διαστάσεων... Είναι επίπονο το θέμα, πάντως, σε κάθε περίπτωση.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Eίχαν οι Μακι δίκιο;

Δημοσίευση από karatasiospa »

Aπ'όσα μάθαμε για τους cardassians νομιζεις οτι υπηρχε ποτε περιπτωση να τηρησουν την συνθήκη; νομίζω οτι όχι και νομίζω ότι αποδείχθηκε. Η Ομοσπονδία έπρεπε να το ξέρει αυτό
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Eίχαν οι Μακι δίκιο;

Δημοσίευση από Spock »

Σαφώς. Αλλά η εναλλακτική ποια ήταν; Να μην την υπογράψουν καν; Φαντάσου τότε τι θα γινόταν...
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Eίχαν οι Μακι δίκιο;

Δημοσίευση από karatasiospa »

ναι αλλα τελικα τι κερδισαν; και σφαγιαστηκαν ολοι και η ομοσπονδσια δεν απεφυγε τον πολεμο
BUTTON_POST_REPLY