Tuvix

tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Tuvix

Δημοσίευση από tetartos »

Σωστά, αλλά το πόσο ηθική είναι μια πράξη μπορεί να διερευνηθεί με βάση δύο στοιχεία.
α) τους κανόνες ηθικής της κουλτούρας (χώρας, εποχής, έθνους κλπ) που έχει ένας άνθρωπος
β) την (ειλικρινή) πρόθεσή του

Σχετικά με το α), ανεξάρτητα των νόμων του Αστρόστολου, η Catarina λέει (κι εγώ συμφωνώ) ότι με βάση τα όσα γνωρίζουμε από τα επεισόδια, είναι σημαντικός θεσμός (=καλό, ηθικό) να φροντίζουμε τους δικούς μας (=μέλη του πληρώματος)
Σχετικά με το β) νομίζω ότι είναι προφανές ότι η Janeway δεν ήθελε το θάνατο του Tuvix (ή κανενός άλλου sentient being) αλλά αναγκάστηκε να δώσει την εντολή.

Επομένως, με κάθε κριτήριο, η επιλογή που έκανε ανάμεσα στις δύο εναλλακτικές της είναι ορθή/σωστή/ηθική.
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Tuvix

Δημοσίευση από Spock »

tetartos έγραψεCOLONΣωστά, αλλά το πόσο ηθική είναι μια πράξη μπορεί να διερευνηθεί με βάση δύο στοιχεία.
α) τους κανόνες ηθικής της κουλτούρας (χώρας, εποχής, έθνους κλπ) που έχει ένας άνθρωπος
Τους κανόνες ηθικής ναι, όχι τους νόμους ή κάποιον κώδικα δικαίου (δεν πάνε απαραίτητα μαζί, εξάλλου), αυτό ήθελα να διευκρινήσω στο τέλος του ποστ μου. :)
Θα μπορούσα να προσθέσω επίσης τους προσωπικούς κανόνες ηθικής που μπορεί να έχει κάποιος (δεν είναι απαραίτητο ότι συμβαδίζουν με τους αντιστοιχους της χώρας, εποχής, έθνους του). Άλλωστε εν τέλει αυτό εκφράζουμε όταν κρίνουμε κάτι, την προσωπική μας ηθική/άποψη, ασχέτως αν αυτή έχει επηρεαστεί λίγο ή πολύ από άλλους.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
El-Aurian
ΔημοσιεύσειςCOLON 26
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 15:41
ΤοποθεσίαCOLON Athens

Re: Tuvix

Δημοσίευση από El-Aurian »

Στα δικά μου ποστς, ωστόσο, προσπάθησα να πω (με πολλά λόγια, ως συνήθως) πως σε κάποιες περιπτώσεις η "κάθαρση" δεν έρχεται από την επιλογή σωστού-λάθους γιατί το δίπολο αυτό δεν μπορεί να εφαρμόζεται πάντα. Μπορώ να σκεφτώ περιπτώσεις στο δικό μας κόσμο σήμερα όπου σωστό-λάθος δεν υφίσταται, αλλά σωστό-σωστό ή λάθος-λάθος.
Στην περίπτωση του Tuvix, δεν υπάρχει σωστό-λάθος. Υπάρχει μόνο λιγότερο λάθος και περισσότερο λάθος. Γιατί επικεντώνομαι στο "λάθος" και δεν λέω περισσότερο σωστό ή λιγότερο σωστό; Γιατί μια ζωή αφαιρέθηκε τελικά, πράγμα εξ ορισμού λάθος.
Έτσι, όπως είπα σε άλλα ποστς η Janeway έπραξε "σωστά" επιλέγοντας τη λιγότερο λάθος επιλογή, όχι την ιδανικά σωστή.
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Tuvix

Δημοσίευση από karatasiospa »

Επειδη αναφέρθηκε στην συζητηση το στρατιωτικο δίκαιο να υπενθυμίσω ότι ο αστροστόλος δεν είναι στρατιωτικ'η οργάνωση. Αν κάποιος νομιζει κάτι τέτοιο, με όλο το σέβας, ισως θα πρεπει να ξαναδει το τρεκ.
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Tuvix

Δημοσίευση από Spock »

karatasiospa έγραψεCOLONΕπειδη αναφέρθηκε στην συζητηση το στρατιωτικο δίκαιο να υπενθυμίσω ότι ο αστροστόλος δεν είναι στρατιωτικ'η οργάνωση. Αν κάποιος νομιζει κάτι τέτοιο, με όλο το σέβας, ισως θα πρεπει να ξαναδει το τρεκ.
Θα συμφωνήσω. Ωστόσο, αν είναι να μιλήσουμε παραπάνω γι' αυτό, για να μην ξεφύγουμε από το θέμα του Tuvix, μπορούμε να συνεχίσουμε στο σχετικό τόπικ που άνοιξε χθες ο El-Aurian.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Tuvix

Δημοσίευση από karatasiospa »

macgiorgosgr έγραψεCOLON Αλλά υπήρχε πάντα -ή τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου αίσθηση- πως στο τέλος υπήρχε μια "δικαίωση", μια κάθαρση. Χαρακτηριστικό το "Computer, delete this log entry" του Sisko, σε επεισόδιο που επίσης θα ήθελα να δω να συζητιέται.
Πολύ σωστή παρατήρηση. Αυτό που με ενόχλησε δεν ήταν μόνο ο φόνος αλλά ο γεγονός ότι η janeway δεν δείχνει καμμία ενοχή, κανένα remorse, ούτε καν κάποιο προβληματισμό γι'αυτο που έκανε.
tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Tuvix

Δημοσίευση από tetartos »

karatasiospa έγραψεCOLONΠολύ σωστή παρατήρηση. Αυτό που με ενόχλησε δεν ήταν μόνο ο φόνος αλλά ο γεγονός ότι η janeway δεν δείχνει καμμία ενοχή, κανένα remorse, ούτε καν κάποιο προβληματισμό γι'αυτο που έκανε.
Έχει πολύ ενδιαφέρον το πόσο διαφορετικά "διαβάζουμε" τη συμπεριφορά της Janeway. Εγώ αυτό που "είδα" είναι την Janeway να δυσκολεύεται να αποφασίει και, όταν αποφασίζει τελικά, να "φοράει τη μάσκα" της ήρεμης και αποφασισμένης, όπως περιμένει κανείς από ε΄ναν captain να ενεργεί, ενώ μέσα της στενοχωριέται.

Ξαναείδα, λοιπόν, τα τελευταία λεπτά του επεισοδίου και σημειώνω (οι χρόνοι είναι αδροί):

40:00. Η Janeway κάθεται μόνη της και σκέφτεται την επιλογή της. Προφανώς δεν της είναι εύκολη γι' αυτό και τη σκέφτεται τόσην ώρα. Εγώ τη βλέπω στενοχωρημένη και προβληματισμένη. Αφού αποφασίζει, πηγαίνει στη γέφυρα.
40:30 Ο Tuvix αρνείται άμεση εντολή της Janeway, καλεί τον commander σε ανταρσία!
41:32 Η Janeway λέει "Let him go" όταν πιάνουν τον Tuvix οι σεκιουριτάδες. Προφανώς δε θέλει να τον ντροπιάσει μπροστά στο πλήρωμα τις τελευταίες στιγμές της ζωής του.
44:45 Μετά το separation, η Janeway φεύγει. Είναι φανερά έτοιμη να κλάψει, σταματάει λίγο στο διάδρομο και προσπαθεί να αυτοσυγκρατηθεί.

Άρα, η Janeway προσπαθεί να κρύψει τις ενοχές και τον προβληματισμό της από τα μέλη του Voyager (γιατί οι Captains δεν πρέπει να δείχνουν αδυναμία) αλλά δεν καταφέρνει να τα κρύψει από τον θεατή.
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Tuvix

Δημοσίευση από Spock »

Το τελευταίο το θυμάμαι κι εγώ, όντως φάνηκε πληγωμένη από την απόφασή της.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
BUTTON_POST_REPLY