Star Trek IX: Insurrection

BUTTON_POST_REPLY
tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Star Trek IX: Insurrection

Δημοσίευση από tetartos »

Ξαναείδα πρόσφατα αυτήν την ταινία. "Η εξέγερση" μεταφράζει το imdb. Άσχετο;

Η προσωπική μου εντύπωση είναι ότι ήταν ένα πολύ καλό extended επεισόδιο του TNG (και απ' ό,τι διαβάζω στα σχόλια και άλλοι το ίδιο ένιωσαν). Είχε μια εντυπωσιακή έναρξη (με τον Data) και "γλυκό" σενάριο. Οι "καλοί" και οι "κακοί" ξεχώριζαν από την πρώτη στιγμή ακόμα και από την εμφάνισή τους. Αρκετή δράση πάνω στον πλανήτη ( :( προτιμώ στα διαστημόπλοια), ενδιαφέρον το twist στο τέλος, λίγο romance = όλα τα στοιχεία για μια ικανοποιητική ταινία.

Όμως το σενάριο δεν "έμεινε στην ιστορία", δεν είχε εκεινη την αξιομνημόνευτη πρωτότυπη ιδέα. Λίγο prime directive (θυμηθείτε το Who Watches the Watchers), λίγο συζήτηση για το "the needs of the many" από την ανάποδη (το relocation το είχαμε ξαναδεί στο Homeward), λίγο κρυμμένες ατζέντες, λίγο "stick with the renegade leader", ένα όμορφο μωσαϊκό από γνωστές ιδέες. Ε, τι να κάνουμε...

Διαβάζω ότι ο Brent Spiner είχε ζητήσει να σκοτωθεί ο χαρακτήρας του γιατί ένιωθε ότι γινόταν/φαινόταν πια πολύ γερασμένος, για να παίζει το ρόλο του. Του έστειλαν το σενάριο με ένα σημείωμα "Sorry, kill you later"! Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο αγαπημένο μου backstage info για αυτήν την ταινία.

Καταπληκτικό στο ρόλο του βρήκα τον F. Murray Abraham. Οσκαρίστας (κατά το Νομπελίστας) ηθοποιός που έπαιξε και πάλι τον "κακό" Σαλιέρι στο Amadeus. Και τη guest star πρωταγωνίστρια βρήκα γοητευτική με έναν φανταζί τρόπο.

Αυτές ήταν οι δικές μου εντυπώσεις.
Εσείς, θυμάστε την ταινία; Ποια είναι η γνώμη σας;
Θα την ξαναβλέπατε στα σύντομα;
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Star Trek IX: Insurrection

Δημοσίευση από Spock »

Πω! Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι ήταν ο ίδιος που έπαιζε τον Σαλιέρι! Με το που το έκανα εικόνα, μπαμ, αποκάλυψη! :D Όντως, εξαιρετικός ηθοποιός.

Η ταινία αυτή δεν είναι από τις αγαπημένες μου. Όχι ότι έχει κάτι, απλά... δεν έχει κάτι! Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο που θα με τραβήξει να την δω πολλές φορές, κάτι που να με κάνει να κολλάω στην οθόνη όταν τη βλέπω. Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι μοιάζει περισσότερο και θα ήταν καταλληλότερη για διπλό επεισόδιο παρά για ταινία.

Εντάξει, δεν είναι ότι δεν έχει και τίποτα: έχει όλα αυτά τα στοιχεία που ανέφερε ο tetartos, ωστόσο, στα δικά μου μάτια, δεν αναδείχθηκε ιδιαίτερα κανένα από αυτά, ώστε να με αγγίξει πολύ. Πιθανώς να φταίει η σκηνοθεσία και όχι το σενάριο. Αν ισχύει όμως αυτό, τότε μιλάμε για τεράστια αντίθεση με την προηγούμενη ταινία, το First Contact, το οποίο σκηνοθέτησε επίσης ο Jonathan Frakes και το οποίο ήταν φανταστικό, η καλύτερη κατά την προσωπική μου άποψη ταινία Star Trek.

Η αρχική σκηνή με το κυνηγητό του Data με κούρασε κάπως. Πάντως τον Spiner δεν τον καταλαβαίνω: γιατί να σκοτωνόταν δηλαδή ο Data; Είχε ούτως ή άλλως aging program, το οποίο δικαιολογούσε τις αλλαγές στην εμφάνιση λόγω της ηλικίας του ηθοποιού.

Ανατριχιάζω πάντα με το ιδιόμορφο lifting που κάνουν οι Son'a. Ειδικά όταν έβαλαν τον Admiral στο μηχάνημα... μπρρρ!

Τα αγαπημένα μου σ' αυτήν την ταινία: α) τα πλάνα του Enterprise, β) το ζωάκι του πιτσιρικά, γ) η φάση με τον Data να ρωτάει τον Worf αν πρόσεξε ότι έχουν σφίξει τα boobs του - τρελό γέλιο!, δ) οι λευκές επίσημες στολές του πληρώματος.

All in all, μια μέτρια προς καλούτσικη ταινία, κατ' εμέ. Ούτε πολύ καλή, ούτε όμως και κακή, σε καμία περίπτωση.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Star Trek IX: Insurrection

Δημοσίευση από tetartos »

Όντως, το ζωάκι το ξέχασα. Απίθανο (σίγουρα θα το προτιμούσα παρά ένα tribble).
Γενικώς πάντως έψαχναν μια ταινία "ελαφριά" που να δείχνει περισσότερο τη διασκεδαστική πλευρά των χαρακτήρων και... το πέτυχαν (Be careful what you wish...)
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Star Trek IX: Insurrection

Δημοσίευση από Spock »

Δεν το ήξερα αυτό! Γιατί άραγε έψαχναν κάτι τέτοιο; Ήθελαν μήπως να κάνουν κάτι σαν το A Voyage Home; Εκείνο βέβαια ήταν πολύ πιο κωμικό. Μου κάνει εντύπωση, σε κάθε περίπτωση, γιατί το First Contact ήταν εξαιρετικά πετυχημένο, θα περίμενε κανείς ότι θα ήθελαν να συνεχίσουν στο "στιβαρό" αυτό μοτίβο.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
BUTTON_POST_REPLY