Star Trek IV: The Voyage Home

BUTTON_POST_REPLY
tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Star Trek IV: The Voyage Home

Δημοσίευση από tetartos »

Αυτή ήταν για μένα η πιο διασκεδαστική αλλά και περιπετειώδης ταινία του ST! Είχε πολλά αστεία gags, ιδιαίτερα με αφορμή την ένδυση, την "αμνησία" αλλά και γενικότερα το χαρακτήρα του Spock. Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω! Στα μέσα μαζικής μεταφοράς; Στο ενυδρείο; Στα "nuclear wessels?" Στο νοσοκομείο; ("My God, what is this, the Dark Ages?" το αγαπημένο μου!) Το "βρίσιμο";

Επίσης ατού ήταν και η πανέμορφη guest star (την Catharine Hicks). Είχε πολλούς καινούριους εξωγήινους που είδαμε (εμφανισιακά τουλάχιστον) στα starfleed headquarters, _δεν_ είχε σκηνές στο διαστημόπλοιο Enterprise (αυτό κι αν ήταν πρωτοτυπία!) και ήταν η μοναδική ταινία όπου δεν πέθανε κανείς! Ξαναβλέπουμε λίγο τον Bones να μαλώνει με τον Spock ("Guessing is not in my nature, doctor" "Well, nobody's perfect!")

Αναγνωρίζω ότι το θέμα της ήταν 100% οικολογικό (η διατήρηση των humpback wales) και άρα όχι και τόσο sci-fi. Λίγο απογοητευμένος τώρα που γράφω το review μου αλλά δε με πείραξε καθόλου την ώρα που έβλεπα την ταινία!

Ένα από τα πράγματα που υποσυνείδητα μου άρεσαν σ' αυτήν την ταινία ήταν ότι οι αγαπημένοι μου χαρακτήρες ήταν πιο κοντά στην εποχή μου, πιο κοντά σε μένα - το μικρό παιδί μέσα μου ονειρεύεται: "Πού το ξέρεις, μπορεί να τους συναντήσω κι εγώ! Το μόνο που χρειάζεται είναι να πιστεύω και πιστεύω!" "Hello, Alice! Welcome to wonderland!" που είπε και ο Kirk - αυτό θα ήθελα να ζήσω κι εγώ...

Όπως πάντα, περιμένω τις απόψεις σας!
BUTTON_POST_REPLY