Star Trek VII: Generations

BUTTON_POST_REPLY
tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Star Trek VII: Generations

Δημοσίευση από tetartos »

Είμαι πολύ μπερδεμένος με αυτήν την ταινία. Κατ'αρχάς δεν ξέρω αν μου άρεσε ή όχι! Το σενάριο ήταν "λίγο", μπερδεμένο και με διάφορες τρύπες (που θα χαρώ να αποκαλύψω, αν με προκαλέσετε), το καστ ήταν TNG με λίγο (αλλά όχι αρκετό) TOS και, το σημαντικότερο όλων... κανένα ξεκάθαρο θέμα!

Καλά, καλά! Αν κάνω μια προσπάθεια μπορώ ίσως να βρω τα συναισθήματα έναν κοινό παρανομαστή σε όλη την ταινία (δεν είναι και σε όλη τη ζωή;) Με αφορμή το emotions chip του Data, που εξερευνά τα θετικά αλλά και τα αρνητικά που φέρνει στη ζωή μας το χιούμορ, η χαρά, η θλίψη, ο φόβος κλπ μπορούμε σίγουρα να δούμε το Nexus ως μια τεράστια "κουβέρτα" χαράς που σε σκεπάζει και σβήνει όλα τα υπόλοιπα (παραφράζοντας λίγο την Guinan). Επίσης, είναι ο φόβος που δεν ένιωθε ο Kirk πηδώντας το αυλάκι, που τον έκανε να αμφισβητήσει την πραγματικότητα του Nexus. Το συναίσθημα όμως που είναι το πιο συχνό σ' αυτήν την ταινία είναι το πένθος: του Picard που έχασε τους συγγενείς αλλά και την family line, του Soran και της Guinan που έχασαν το Nexus, το δικό μας με την απώλεια του Kirk (αλλά και του Enterprise).

Η ταινία αγγίζει και άλλα θέματα, όπως ο χρόνος (predator that stalks us ή companion that reminds us to cherish every moment?), η οικογένεια (ο Sulu έκανε κόρη, ο Picard μόνο στη φαντασία του, Kirk και Picard ονειρεύονται οικογενειακή ζωή και όχι ταξίδια στο διάστημα), η υστεροφημία (making a difference για τον Kirk, the family line για τον Picard) και άλλα πολλά - ένα μπερδεμένο κουβάρι...

Μου άρεσαν οι αστείες συναισθηματικές αντιδράσεις του Data ("I hate this! It is revolting!" "More?" "Please." ), η απίθανη χιουμοριστική συμπεριφορά του Kirk (που φαινόταν ακόμα πιο διασκεδαστική μπροστά στον αυστηρό και σοβαρό Picard) αλλά με στενοχώρεσε πολύ που πέθανε με έναν τρόπο που από πολλούς θεωρήθηκε άδοξος :( BRING BACK KIRK!!!

Επίσης, πολύ γλυκιά η στιγμή της επανένωσης Data και Spot και να μην ξεχάσω να πω ότι η Marina Sirtis ήταν πολύ όμορφη σε αυτήν την ταινία.
BUTTON_POST_REPLY