"The Physics of Star Trek", του Lawrence Krauss

Star Trek Encyclopedia, Technical Manuals και άλλα βιβλία και ιστοσελίδες αναφοράς
BUTTON_POST_REPLY
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

"The Physics of Star Trek", του Lawrence Krauss

Δημοσίευση από Spock »

Το βιβλίο αυτό γράφτηκε το 1995, από τον θεωρητικό φυσικό και κοσμολόγο Lawrence Krauss. Πραγματεύεται αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος: ό,τι άπτεται της φυσικής -και γενικότερα της επιστήμης- στο Star Trek. Καλύπτει πολύ μεγάλη ύλη και είναι εξαιρετικά καλογραμμένο. Warp speed, διακτινισμός, inertia dampers, ολογράμματα, ταξίδια στο χρόνο, τα πάντα όλα καλύπτονται σ' αυτό το βιβλίο, αν και γράφτηκε μόλις τότε που άρχιζε το Voyager.

Ήμουν εξαιρετικά χαρούμενος όταν έμαθα ότι υπάρχει και το βρήκα στα βιβλιοπωλεία. Το διάβασα από τότε 3 φορές και το προτείνω σε όλους. Να σημειώσω εδώ και κάτι προφανές: και μόνο το γεγονός ότι γράφτηκε τέτοιο βιβλίο και μάλιστα από έναν τόσο επιφανή επιστήμονα (να αναφέρω εδώ επίσης ότι τον πρόλογο του βιβλίου υπογράφει ο Stephen Hawking), λέει πολλά.

Έχω ωστόσο και μία ένσταση, την οποία εκθέτω εδώ με αφορμή την κουβέντα που γίνεται στο topic του Ten Forward "Our future? Star Trek or Not?" και την αναφορά μου εκεί στον συγγραφέα της "Φυσικής του Star Trek". Στο τελευταίο κεφάλαιο του βιβλίου, ο Krauss, προσπαθώντας να δείξει τα επιστημονικά λάθη στο Star Trek, ξεχνάει κάποιες στιγμές το πιο προφανές: ότι πρόκειται για τηλεοπτική/κινηματογραφική παραγωγή.

Τι θέλω να πω: λέει σε κάποιο σημείο πως οι εκρήξεις στο διάστημα δεν ακούγονται, καθώς ο ήχος δεν ταξιδεύει στο κενό. Λέει επίσης ότι τα phaser δεν μπορούν να είναι ορατά στο κενό, γίνονται ορατά μόνο όταν προσκρούσουν σε ένα αντικείμενο. Στο Star Trek όμως ακούμε και τις εκρήξεις, βλέπουμε και τη "γραμμή" των phaser. Εντάξει, ολόσωστα όλα αυτά, κύριε Krauss μας και αγαπητοί αναγνώστες. Σκεφτείτε όμως το εξής: έχουμε από τη μία το Enterprise και από την άλλη ένα Romulan Warbird. Αρχίζει λοιπόν να ρίχνει με phaser το ένα στο άλλο. Η μάχη είναι αδυσώπητη και στο τέλος το Enterprise καταστρέφει το εχθρικό σκάφος. Τι βλέπουμε και ακούμε εμείς οι θεατές όλη αυτήν την ώρα; Βασικά... απλά βλέπουμε σε απόλυτη ησυχία δύο αστρόπλοια που πότε-πότε κάτι λάμπει σε κάποια σημεία επάνω τους και στο τέλος το ένα από αυτά να εκρήγνυται (βουβά, βεβαίως)... Πώς σας φαίνεται; :P

Ακόμη και εντάξει να ήταν μια τέτοια σκηνή για τον θεατή, η απαίτηση να γίνει έτσι δεν θα μπορούσε να υπάρχει εξαρχής: είναι δεδομένο ότι, ακόμη και μέσα στο φανταστικό σύμπαν, την όποια μάχη δεν την βλεπουμε από έναν υποθετικό δημοσιογράφο με μία κάμερα που στέκεται κάπου εκεί και καταγράφει. Τη βλέπουμε -και την ακούμε- μέσω του μαγικού ματιού και του μαγικού αυτιού που προσφέρει ο "τέταρτος τοίχος" της τηλεόρασης. Ούτως ή άλλως, λοιπόν, εξαρχής το πράγμα είναι άκυρο.

Καταλαβαίνω ότι η πρόθεση του Krauss είναι γενικότερα να μιλήσει για την επιστήμη και όχι να επικρίνει (είναι άλλωστε μεγάλος τρεκάς ο τύπος). Ωστόσο, στο κεφάλαιο αυτό μιλάει σαφώς και ξεκάθαρα για "λάθη" και "γκάφες", χωρίς να αναγνωρίζει κάπου ή να κάνει έστω κάποια επισήμανση του στυλ "μιλάω για τη φυσική αυτή καθαυτή τώρα, ξέρω ότι στην τηλεόραση δεν χρειάζεται να είναι έτσι". Αντιθέτως μιλάει για "παράπονα" που έχει από αυτά τα λάθη.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Darkchilde
ΔημοσιεύσειςCOLON 14
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 20:57

Re: "The Physics of Star Trek", του Lawrence Krauss

Δημοσίευση από Darkchilde »

Μα όταν ο τίτλος είναι "The Physics of... " δεν νομίζω ότι χρειάζεται περαιτέρω επίσημανση. Το βιβλίο είναι ξεκάθαρα γραμμένο από την επιστημονική σκοπιά οπότε κατά την γνώμη μου, δεν χρειάζεται καμμία περαιτέρω επισήμανση.
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: "The Physics of Star Trek", του Lawrence Krauss

Δημοσίευση από Spock »

Η ένστασή μου αφορά κυρίως στο γεγονός ότι ονομάζει τα παραπάνω "γκάφες", ενώ πρόκειται ξεκάθαρα για τηλεοπτικές συμβάσεις. Λέει ότι έχει παράπονο γι' αυτά, είμαι ωστόσο σίγουρος ότι σαν θεατής θα είχε πολύ μεγαλύτερο παράπονο αν έβλεπε την παραπάνω σκηνή όπως την περιέγραψα. ;)

Btw, από επιστημονικής πλευράς δεν μπορούμε ούτε να ακούσουμε σκέψεις του πληρώματος, ούτε να βλέπουμε τα όνειρά τους, ούτε... ούτε... αλλά γίνεται, λόγω τηλεοπτικής σύμβασης και παρουσίασης της ιστορίας. Είπαμε, έχουμε το μαγικό μάτι και μαγικό αυτί στην τηλεόραση. Άλλο τηλεοπτική σύμβαση και άλλο "γκάφα", ή "λάθος". Είμαι βέβαιος, άλλωστε, ότι οι επιστημονικοί σύμβουλοι της σειράς, οι οποίοι ήταν οι κύριοι υπεύθυνοι για όλα τα πράγματα για τα οποία δίνει εύσημα και για τα οποία θέλησε να γράψει το βιβλίο του ο Krauss, δεν είχαν καμία άγνοια ότι ο ήχος δεν ταξιδεύει στο κενό, ή ότι το phaser δεν μπορεί να φαίνεται στο κενό... ;)
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
El-Aurian
ΔημοσιεύσειςCOLON 26
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 15:41
ΤοποθεσίαCOLON Athens

Re: "The Physics of Star Trek", του Lawrence Krauss

Δημοσίευση από El-Aurian »

Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που το πρωτοδιάβασα στα Ελληνικά. Μάλιστα το διάβασα πριν βγει μια που μου το διέθεσε η μεταφράστρια. Σαν βιβλίο είναι πολύ καλό, αλλά η μετάφραση και η επιμέλεια είχαν τα προβλήματά τους σαν να είχαν γίνει από άτομα που λίγη γνώση του Σταρ Τρεκ είχαν. Δεν ήταν κακή η μετάφραση, αλλά σε αρκετά σημεία, σε σύγκριση με το αρχικό που διάβασα στα Αγγλικά λίγα χρόνια μετά, είχε λαθάκια.

Σίγουρα πάντως ήταν σημαντικότατη έκδοση, ειδικά για τα Ελληνικά δεδομένα μεταφρασμένων Τρεκ βιβλίων, δηλαδή σχεδόν ανύπαρκτα.
Darkchilde
ΔημοσιεύσειςCOLON 14
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 20:57

Re: "The Physics of Star Trek", του Lawrence Krauss

Δημοσίευση από Darkchilde »

Spock, θα ξανακοιτάξω το κεφάλαιο στα αγγλικά, να δώ τι ακριβώς λέει το Σ/Κ. Πάντως γνώρισα τον Krauss από κοντά όταν πήγα Μελβούρνη πέρισυ στο Atheist Convention, και πραγματικά ήταν φιλικότατος. Δεν μπόρεσα να μιλήσω μαζί του πολλή ώρα, ίσα ίσα 2-3 λεπτά μιλήσαμε και έβγαλα και φωτογραφία μαζί του. Αλλά ήταν φιλικός με όλους και χαμογελαστός.

Θα βρώ και την φωτογραφία το Σ/Κ και θα την βάλω.
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: "The Physics of Star Trek", του Lawrence Krauss

Δημοσίευση από Spock »

Darkchilde έγραψεCOLONΠάντως γνώρισα τον Krauss από κοντά όταν πήγα Μελβούρνη πέρισυ στο Atheist Convention, και πραγματικά ήταν φιλικότατος. Δεν μπόρεσα να μιλήσω μαζί του πολλή ώρα, ίσα ίσα 2-3 λεπτά μιλήσαμε και έβγαλα και φωτογραφία μαζί του. Αλλά ήταν φιλικός με όλους και χαμογελαστός.
Γι' αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία! Φαίνεται και από τα βίντεό του που έχω δει στο ίντερνετ! Ούτως ή άλλως δεν ένιωσα κάτι διαφορετικό με το βιβλίο, κάθε άλλο, απλώς είχα αυτήν την ένσταση μόνο γι' αυτά τα συγκεκριμένα σημεία που ανέφερα. :)

Ξαναδιαβάζοντάς το τώρα, παρεμπιπτόντως, βλέπω ότι λέει πως στο θέμα με τις δέσμες phaser δεν είχε αντιληφθεί καν ο ίδιος ότι κάτι πάει στραβά (σε σχέση με τη φυσική), του το επισήμανε κάποιος άλλος, το οποίο δείχνει ότι η τηλεοπτική αυτή σύμβαση είναι πολύ λογικά και άμεσα ενσωματωμένη στο όλο θέαμα.

Πάντως έχει κάποια άλλα σημεία στο ίδιο κεφάλαιο στα οποία αναφέρεται σε συγκεκριμένες γκάφες σε μεμονωμένα επεισόδια. Εκεί όμως έχει δίκιο, καθώς πρόκειται ξεκάθαρα για γκάφες, μερικές και καραμπινάτες, το οποίο φαίνεται από το γεγονός ότι έγιναν απλώς μία φορά και δεν είχαν να κάνουν με τηλεοπτικές συμβάσεις.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: "The Physics of Star Trek", του Lawrence Krauss

Δημοσίευση από tetartos »

Το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό το βιβλίο και μάλιστα δύο φορές, με διαφορά >10 έτη μεταξύ τους. Εννοείται ότι δε θυμόμουν και πολλά... :P
Είναι κολακευτικό, αν μη τι άλλο, που υπάρχει ένα βιβλίο με αυτόν τον τίτλο (και αυτόν το συγγραφέα). Δείχνει είτε ότι οι φυσικοί παίρνουν στο Star Trek στα σοβαρά, είτε ότι το Star Trek εμπνέει τη μελέτη της φυσικής είτε και τα δύο!

Προσωπικά, πέρα από τις τηλεοπτικές συμβάσεις (γιατί κανείς δεν ενοχλήθηκε που οι πρωταγωνιστές μιλούν αγγλικά του 20ού αιώνα; ) για μένα πιο σημαντικές είναι οι αβλεψίες από πλευράς επιστήμης, μια και μιλάμε για επιστημονική φαντασία. Από την άλλη μεριά, όποιος καθίσει ποτέ να γράψει κάτι σε ΕΦ, θα ανακαλύψει ότι πρέπει να "κάμψεις" πολλούς νόμους (τουλάχιστον, όπως τους αποδεχόμαστε στη σύγχρονη εποχή) για να βγάλεις κάτι που να έχει ενδιαφέρον από πλευράς πλοκής. Ακόμα και η λεγόμενη "σκληρή" ΕΦ έχει άπειρες τρύπες!

Εντούτοις, ένα πράγμα μας "σώζει": η επιστημονική αλήθεια δεν είναι "άκαμπτη" και πράγματα που ήμασταν "σίγουροι" ότι είναι σωστά αποδεικνύονται λάθος - τουλάχιστον προς το παρόν...
(θυμηθείτε πώς ο Hawking άλλαξε γνώμη για τις μαύρες τρύπες, ο Einstein για την κοσμολογική σταθερά κλπ κλπ)
BUTTON_POST_REPLY