Imzadi - Peter David

Μυθιστορήματα, Comics, Fan-made σειρές/ταινίες κ.α.
BUTTON_POST_REPLY
Darkchilde
ΔημοσιεύσειςCOLON 14
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 20:57

Imzadi - Peter David

Δημοσίευση από Darkchilde »

Το συγκεκριμένο βιβλίο μου άρεσε πάρα πολύ και το θεωρώ ένα από τα καλύτερα. Περιγράφει την ιστορία του William Riker και της Deanna Troi πριν ξανασυναντηθούν στο Enterprise. Λεπτομέρειες τώρα δεν θυμάμαι διότι το έχω διαβάσει εδώ και πολλά χρόνια αλλά είναι ένα από τα βιβλία που προτείνω για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει κάποια μυθιστορήματα από τον κόσμο του Star Trek.

Το έχει διαβάσει κανείς άλλος;
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Imzadi - Peter David

Δημοσίευση από Spock »

Το έχω αγοράσει και κάποια στιγμή μου ήρθε να το διαβάσω αλλά δεν το έκανα για έναν... ίσως αστείο λόγο, αλλά πρακτικά υπαρκτό: μου δημιουργούσε μεγάλη δυσκολία η πολύ μικρή γραμματοσειρά με την οποία ήταν τυπωμένο... Πήγα να του δώσω δεύτερη ευκαιρία κάποια στιγμή αργότερα αλλά με κούρασε πολύ στα μάτια.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Darkchilde
ΔημοσιεύσειςCOLON 14
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 20:57

Re: Imzadi - Peter David

Δημοσίευση από Darkchilde »

Έχω συνηθίσει τις μικρές γραμματοσειρές μιας και πολλά βιβλία μου είναι mass market paperbacks με τις μικρές γραμματοσειρές. Το συγκεκριμένο όμως το είχα πάρει σε Hardback έκδοση. Αν κατέβεις Αθήνα (έχουμε γενικώς χαθεί έχει ο καθένας μας τα δικά του) μπορώ να το βρώ να στο δανείσω για διάβασμα.
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Imzadi - Peter David

Δημοσίευση από Spock »

Θα χαρώ πολύ!
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Άβαταρ μέλους
takisdk
ΔημοσιεύσειςCOLON 10
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 14:46

Re: Imzadi - Peter David

Δημοσίευση από takisdk »

Εξαιρετικό βιβλίο που έχω ακούσει 3 φορές σε audio book, σε αφήγηση μάλιστα του Frakes. Έχει κυκλοφορήσει και συνέχεια δίχως όμως να είναι κάτι ιδιάιτερο.
El-Aurian
ΔημοσιεύσειςCOLON 26
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 15:41
ΤοποθεσίαCOLON Athens

Re: Imzadi - Peter David

Δημοσίευση από El-Aurian »

Ναι, είναι από τα κορυφαία Τρεκ μυθιστορήματα και από τα καλύτερα του David. Η συνέχεια, ας πούμε, καλή ήταν αλλά πράγματι τίποτα το ιδιαίτερο.
Άβαταρ μέλους
tuvokgr
ΔημοσιεύσειςCOLON 4
ΕγγραφήCOLON 29 Αύγ 2013, 07:10

Re: Imzadi - Peter David

Δημοσίευση από tuvokgr »

Ήταν το 1ο μου βιβλίο Trek αλλά και στα αγγλικά. Δυσκολεύτηκα λίγο γιατί ήμουν ασυνήθιστος στο να διαβάζω βιβλίο στ' αγγλικά. Τώρα πια έχω χάσει τον αριθμό των πόσων έχω διαβάσει. Έχω καταλήξει όμως στο συμπέρασμα ότι ο David είναι ίσως ο καλύτερος συγγραφέας κι ότι έχει πέσει στα χέρια μου από αυτόν το έχω διαβάσει αβλεπή. (Ρε Τάκη κι εδώ σε βρήκα; Όπου Τρεκ κι ο Τάκης μέσα;)
BUTTON_POST_REPLY