Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

BUTTON_POST_REPLY
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από Spock »

Μία μοναδική για την πόλη της Θεσσαλονίκης σειρά συναυλιών αφιερωμένες στο Star Trek θα λάβει χώρα στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας Νόησις μεταξύ 24 Ιανουαρίου και 2 Φεβρουαρίου. Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης σε συμπαραγωγή με το Νόησις θα ερμηνεύσει μουσική από τις σειρές και τις ταινίες του Star Trek! Το μουσικό πρόγραμμα περιλαμβάνει επίσης και το έργο του Gustav Holst "The Planets".

Οι συναυλίες θα είναι αρκετές, κάποιες για το κοινό και κάποιες για σχολεία. Στο εισιτήριο θα περιλαμβάνεται και η παρακολούθηση κάποιων από τις στάνταρ διαστημικές προβολές του Νόησις. Δυστυχώς δεν σχετίζεται κάποια από αυτές με το ίδιο το Star Trek, το τρεκικό μέρος της όλης εκδήλωσης θα είναι αποκλειστικά το μουσικό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα εδώ.

Δεν πιστεύω να το χάσει κανείς, έτσι; Να κανονίσουμε αν είναι όσοι είμαστε Θεσσαλονίκη να πάμε παρέα, αν γίνεται. :)

Εικόνα
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από Spock »

Λοιπόν, προτείνω να γράψουμε εδώ ο καθένας πότε μπορεί να πάει στην εκδήλωση, ώστε να ταιριάξουμε να πάμε την ίδια μέρα όσοι περισσότεροι γίνεται. Προσωπικά μάλλον μπορώ και τις τρεις φορές (25/1, 1/2 & 2/2).
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από tetartos »

Εγώ έλεγα να πάω στις 25/01/2014!
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από karatasiospa »

Εγω μπορω μετα τις 29 του μηνός.
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από Spock »

Το βλέπω για αύριο τελικά για μένα.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Άβαταρ μέλους
Tribble
ΔημοσιεύσειςCOLON 48
ΕγγραφήCOLON 29 Αύγ 2013, 17:08

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από Tribble »

Κι εγώ μπορώ μόνο στις 25!
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από karatasiospa »

καλα να περασετε τοτε! εγω ειμαι τεζα απο την μεση μου! γραψτε τις εντυπωσεις σας.
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από Spock »

Για την ίδια τη συναυλία ας γράψει προς το παρόν αν θέλει ο tetartos που είχε πρόσκληση και την παρακολούθησε, γιατί εγώ με την Tribble πήγαμε και... δεν βρήκαμε διαθέσιμο εισιτήριο! Κλείσαμε όμως για το άλλο Σάββατο.

Αυτό που μπορώ από τώρα να πω είναι ότι το βιβλιαράκι-πρόγραμμα της συναυλίας ήταν εξαιρετικό, με πολύ καλή παρουσίαση και λεπτομερές χρονολόγιο του Τρεκ. Το ίδιο το πρόγραμμα της συναυλίας φαίνεται πολύ όμορφο, αν εξαιρέσουμε ότι... χμμ, έχει και κομμάτι από το Into Darkness... Αλλά εντάξει, μόνο ένα είναι, χεχε!

Πάντως το Σάββατο θα πάμε από νωρίς για να δούμε και κάποια από τα θεάματα του Νόησις που συμπεριλαμβάνονται στο εισιτήριο. Παναγιώτη, εσύ θα έρθεις; Αν είναι να έρθεις καλό θα ήταν να πάρεις εισιτήριο από προπώληση, έχουν μείνει λίγα.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Άβαταρ μέλους
Garakrules
ΔημοσιεύσειςCOLON 4
ΕγγραφήCOLON 26 Ιαν 2014, 20:03

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από Garakrules »

Καλησπέρα! Κατ΄αρχάς χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτό το φόρουμ!
Σχετικά με τις εκδηλώσεις της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης, όπως καταλαβαίνω από την συζήτηση, κάποιοι από εσάς ακόμα δεν έχετε πάει και σκοπεύετε να πάτε. Επειδή επιμελήθηκα το έντυπο της συναυλίας (χαίρομαι που όπως βλέπω άρεσε) και επομένως βρίσκομαι σε επαφή με την διοίκηση της ορχήστρας, μου ζήτησαν να μεταφέρω το εξής: δεν ξέρω αν ενδιαφέρεστε, αλλά εάν σκοπεύετε να πάτε ομαδικώς, μπορείτε να το κάνετε σαν mini convention και αν έχετε όρεξη να φορέσετε και κανένα κοστούμι ή οτιδήποτε. Εάν το γνωρίζουν εκ των προτέρων, μπορούν να κανονίσουν να τραβηχτούν μερικές φωτογραφίες και να κοινοποιηθεί στα ΜΜΕ με τα οποία συνεργάζονται. Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Αν ναι, πείτε μου, για να ενημερώσω τους υπεύθυνους ποια μέρα, ώστε να κανονίσουν.
Κατά τα άλλα, ελπίζω πράγματι να σας ικανοποίησε έστω και στο ελάχιστο η συναυλία!
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από Spock »

Ωραία θα ήταν, ωστόσο απ' όσο ξέρω, πέρα από κάποια μικρά πράγματα όπως πχ communicator pins και τέτοια, δεν έχει κάποιος από εμάς στολή...
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Άβαταρ μέλους
Garakrules
ΔημοσιεύσειςCOLON 4
ΕγγραφήCOLON 26 Ιαν 2014, 20:03

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από Garakrules »

Κρίμα. Καλώς, αν σας έρθει πάντως καμιά ιδέα, πείτε μου!
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από Spock »

Θα το επεξεργαστούμε μήπως σκεφτούμε τίποτα καλό!
Σκεφτόμουν, πάντως, μιας και στις συναυλίες αυτές όλο και κάποιοι τρεκάδες θα εμφανιστούν, μήπως φτιάξω τίποτα μικρά φυλλαδιάκια του φόρουμ να αφήσω στην είσοδο...
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Άβαταρ μέλους
Tribble
ΔημοσιεύσειςCOLON 48
ΕγγραφήCOLON 29 Αύγ 2013, 17:08

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από Tribble »

Πολύ όμορφη συναυλία! Δυστυχως δεν κράτησε περισσσότερο(κανα 5ωράκι ας πούμε!).
Είχε μικρο-αντιξοότητες(παιδάκια να τρέχουν και να μιλάνε, ελάχιστη ορατότητα..)
αλλά τί να κάνουμε, το Νοησις δεν είναι αίθουσα συναυλιών! Παρ'όλα αυτά είχε πολύ μεγάλη προσέλευση.
Πάντως, όποια τα μικρά στραβά, και μόνο το να ακούς τη μουσική αυτή, από αρχήστρα, ήταν αρκετό για να σε ενθουσιάσει και να σε συγκινήσει!
Μακάρι να έχουμε πιό συχνά τέτοιες εκδηλώσεις..!
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από Spock »

Συνυπογράφω τα όσα είπε η Tribble!
Ήταν πραγματικά πολύ συγκινητικό να ακούς αυτά τα κομμάτια ζωντανά, ήμασταν σε μια διαρκή υπερένταση και σε σημεία με τάση... βουρκώματος!
Να προσθέσω ότι ο μαέστρος ήταν ένας πολύ ευχάριστος τύπος, ο οποίος χαιρέτισε το κοινό πριν ξεκινήσει το τρεκικό πρόγραμμα -αλλά και όταν τελείωσε- με βουλκάνιο χαιρετισμό και φορούσε στο πουκάμισο ένα αυτοκόλλητο σε σχήμα TNG communicator pin! Απ' ό,τι μου είπε μετά είναι τρεκάς και ο ίδιος, αν και έχει δει μόνο μέχρι Next Generation --του εγγυήθηκα όμως ότι και τις επόμενες σειρές θα τις ευχαριστηθεί πολύ αν τις δει! Από το πρόγραμμα της συναυλίας το αγαπημένο του, όπως είπε, ήταν το Inner Light, απ' ό,τι κατάλαβα και σαν επεισόδιο γενικότερα.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από tetartos »

Για την GarakRules έχω να πω ότι το πρόγραμμα ήταν όντως πολύ επιμελημένο. Μου άρεσε το timeline με τα επεισόδια και η γενικότερη περιγραφή.
Η συναυλία ήταν ΟΚ, επειδή όμως δεν είχα προνοήσει να καθήσω μπροστά (έφτασα τελευταία στιγμή) απογοητεύτηκα που δεν έβλεπα τίποτα, που ο χώρος δεν είχε ακουστική και που άκουγα από παντού παιδάκια να μιλάνε, να φωνάζουν και να κλαίνει, γαριδάκια να κρατσανίζουν κλπ
Η ορχήστρα μου ακούστηκε να παίζει μια χαρά και η επιλογή των κομματιών ήταν ΟΚ (εγώ, βέβαια, ήθελα να είναι 100% Star Trek). Ο μαέστρος προσπάθησε ενίοτε να μας κινητοποιήσει (π.χ. το σήμα Live Long κ.ά.) αλλά κανείς δεν αντέδρασε - ήμασταν λίγο μουδιασμένο κοινό, μου φαίνεται!
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Μουσικό αφιέρωμα στο Star Trek στο 'Νόησις'

Δημοσίευση από Spock »

Η Tribble κι εγώ ανταποδίδαμε τον χαιρετισμό, πάντως, χεχε! Και το ίδιο έπραξαν Celest και Janeway, απ' ό,τι μας είπαν! :D
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
BUTTON_POST_REPLY