George Takei

Γενική συζήτηση περί Star Trek
BUTTON_POST_REPLY
Darkchilde
ΔημοσιεύσειςCOLON 14
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 20:57

George Takei

Δημοσίευση από Darkchilde »

Ο George Takei έπαιζε τον Hikaru Sulu στο TOS. Τον παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό στο facebook κυρίως, αλλά και στο twitter, και ο άνθρωπος έχει φοβερό humour! Σατιρίζει ακόμα και τον εαυτό του μερικές φορές. Έχει γίνει ένα internet phenomenon, και έγραψε και βιβλίο το Oh Myyy!: There Goes The Internet.

Έχω γελάσει πολλές φορές με αναρτήσεις του, με διάφορες φωτογραφίες, κόμικς, κλπ. που έχει αναρτήσει. Δεν φοβάται να πεί οτιδήποτε, και να τα χώσει αν χρειάζεται πάντα με χιούμορ.
El-Aurian
ΔημοσιεύσειςCOLON 26
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 15:41
ΤοποθεσίαCOLON Athens

Re: George Takei

Δημοσίευση από El-Aurian »

Πράγματι είναι απίστευτος. Ο ακτιβισμός του δε, δεν θα μπορούσε να είναι πιο πολύ μέσα στο πνεύμα του Σταρ Τρεκ.
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: George Takei

Δημοσίευση από Spock »

Το χιούμορ του είναι φοβερό και είναι master και στα λογοπαίγνια! Τον παρακολουθώ καθημερινά.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
tetartos
ΔημοσιεύσειςCOLON 123
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 12:28
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: George Takei

Δημοσίευση από tetartos »

Λοιπόν, μόλις διάβασα το βιβλίο του "Oh Myyy! (There goes the Internet)". Είναι ευχάριστο ανάγνωσμα που κυλάει εύκολα. Περιγράφει τις εμπειρίες του με το Twitter και κυρίως το Facebook καθώς και την προσπάθειά του να είναι σε επαφή με το fan base του και να στηρίζει άξιους (ακτιβιστικούς) σκοπούς.
Όμως, δεν είναι ιδιαίτερα διασκεδαστικό (αν εξαιρέσεις κάποια memes που πετάει ενδιαμέσως). Περισσότερο θα το έλεγα 50% αυτοβιογραφικό (εμπειρίες του από το Facebook) και 50% τεχνικό (πώς δουλεύει το Facebook και το PageRank, το σύστημα επιλογής που έχει το facebook για να διαλέγει ποια post θα βλέπουμε και ποια όχι).
Τελικώς αποδεικνύεται ότι ο Takei είναι λιγότερο αστείος/χιουμοριστικός και περισσότερο ακτιβιστής/προσηλωμένος στο στόχο του απ' ό,τι νόμιζα.
El-Aurian
ΔημοσιεύσειςCOLON 26
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 15:41
ΤοποθεσίαCOLON Athens

Re: George Takei

Δημοσίευση από El-Aurian »

Δεν έχω μεν διαβάσει το βιβλίο αλλά κρίνοντας από άλλα κείμενα δικά του που έχω διαβάσει, ίσως δείχνει λιγότερο αστείος/χιουμοριστικός και περισσότερο ακτιβιστής/προσηλωμένος στο στόχο του (αναρωτιέμαι ποιος να είναι αυτός ο "στόχος" πάντως), γιατί σε αντίθεση με πολλούς συγγραφείς, επιστήμονες, ηθοποιούς κλπ. δεν διαχωρίζει την εικόνα που προβάλλει μέσω του όποιου έργου του, από αυτές καθαυτές τις πεποιθήσεις του σαν άνθρωπος.
Με άλλα λόγια δεν φοράει άλλο "καπέλο" ή "μάσκα" ίσως, όταν είναι συγγραφέας και άλλο σαν διάσημη προσωπικότητα (δηλαδή άλλο image). Δείχνει μόνο αυτό που είναι πραγματικά ο ίδιος.
Θέλω να πω, υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στο να βλέπει κανείς με κάποιο χιούμορ μερικά πολύ σοβαρά πράγματα, και να προσπαθεί να είναι πολύ σοβαρός ή πολύ αστείος.
BUTTON_POST_REPLY