Βλέποντας μαζί TNG (S6-7) και DS9 (S1-2)

Γενική συζήτηση περί Star Trek
BUTTON_POST_REPLY
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Βλέποντας μαζί TNG (S6-7) και DS9 (S1-2)

Δημοσίευση από Spock »

Αυτόν τον καιρό ξαναβλέπω για νιοστή φορά το Deep Space Nine. Για την ακρίβεια, σήμερα βρίσκομαι στο 4ο από το τέλος επεισόδιο. Πριν ξεκινήσω το DS9 έβλεπα το TNG. Αυτήν τη φορά, όμως, είπα να κάνω κάτι που δεν το είχα ξανακάνει. Να δω τις σειρές αυτές όπως παίχτηκαν. Δηλαδή: την 6η σεζόν του TNG μαζί με την 1η του DS9 και την 7η του TNG με την 2η του DS9. Ήθελα να δω πώς ήταν για κάποιον που τα έβλεπε στην τηλεόραση όταν αυτά προβάλλονταν και, δεδομένου ότι και in-universe τοποθετούνται επίσης μαζί χρονικά, μου φάνηκε μία πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα. Θα μπορούσα με την 3η σεζόν του DS9 να ξεκινήσω και το Voyager, για να συνεχίσω με τον ίδιο τρόπο, αλλά αφενός δεν είχα πολλή όρεξη για Voyager εκείνη την περίοδο και, αφετέρου, το DS9 δεν αντέχω από ένα σημείο και έπειτα παρά να το ρουφήξω μονοκόμματο όταν το βλέπω!

Λοιπόν, το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό και πραγματικά πολύ ενδιαφέρον. Εκτός από το γεγονός ότι αυτή καθαυτή η θέαση δύο σειρών Τρεκ μαζί είναι τελικά πάρα πολύ ωραία, υπάρχει και στενή σύνδεση μεταξύ τους στα δύο αυτά χρόνια και αυτό γιατί πολλά συμβάντα που βλέπουμε στη μία αναφέρονται και σχολιάζονται στην άλλη και αντίστροφα. Γενικά η αίσθηση συνέχειας αλλά και μεγέθους του σύμπαντος του Τρεκ είναι πολύ έντονη αν δει κανείς τις σειρές έτσι. Στη συνέχεια του DS9 έβλεπα και τις ταινίες του TNG τον καιρό που συνέπιπτε η προβολή τους με τις σεζόν του DS9. Και με αυτές γίνεται επίσης το ίδιο πράγμα, γεγονότα τους σχολιάζονται ή αναφέρονται στα επεισόδια του DS9.

Έχει κάνει κάποιος από εσάς το ίδιο πράγμα; Στην πρώτη τους προβολή ή σε DVD; Θα με ενδιέφερε να μάθω αν το κάνατε πώς σας φάνηκε!
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Βλέποντας μαζί TNG (S6-7) και DS9 (S1-2)

Δημοσίευση από karatasiospa »

Το συγκεκριμένο δεν το εχω κάνει αλλά έχω κάνει το ίδιο με DS9 και Voyager. Δεν μου έκανε καμμία ιδιαίτερη εντύπωση διότ για ια κάποιο άγνωστο λόγο ούτε στις ταινείες TNG ούτε στο DS9 αναφερεται η εξαφάνιση του voyager στο δε voyager ουτως η άλλως εκει που ήταν δεν είχαν ιδέα τι γίνονταν πίσω στο alpha quadrant. Η μόνη αναφορα ήταν στο lifeline για τον πόλεμο μετους dominion και αυτο ηταν απλά μία σειρά.
Απο την άλλη πλευρά αν και εχεις δίκιο για τις διασυνδεσεις αναμεσα σε tng και ds9 ο τόνος των 2 σειρών είναι αρκετα διαφορετικός ωστε δεν μου κάθεται να τις δω μαζί. Μια παρατήρηση πάντως: νομίζω ότι θα επρεπε να υπάρχουν περισσότερες αναφορες στο enterprise στο ds9. Τι στο καλό δεν συμετειχε στον πόλεμο;
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Βλέποντας μαζί TNG (S6-7) και DS9 (S1-2)

Δημοσίευση από Spock »

Ουσιαστικά η μόνο ταινία που διαδραματίζεται τον καιρό του πολέμου είναι το Insurrection. Αλλά και από αυτήν μόνο φαίνεται από τα συμφραζόμενα ότι δεν είχαν (τουλάχιστον όχι συνέχεια) ενεργό ρόλο στον πόλεμο. Αυτό είναι όντως λίγο παράξενο.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Βλέποντας μαζί TNG (S6-7) και DS9 (S1-2)

Δημοσίευση από Spock »

Ξαναβλέπονας το, εν τέλει δεν βγαίνει από τα συμφραζόμενα στο Insurrection ότι δεν συμμετέχουν στον πόλεμο. Αυτά που λέει ο Picard δείχνουν απλά ότι τον καιρό εκείνο τους στέλνουν επί της ουσίας παντού για κάθε είδους καθήκον.

Εκεί που φαίνεται περισσότερο η "απουσία" του Enterprise-E είναι όντως, όπως είπες, από την έλλειψη αναφορών σ' αυτό στο DS9. Δεν χρειαζόταν να το δείχνουν αλλά θα μπορούσαν να το αναφέρουν καναδυό φορές. Βέβαια συμμετείχαν χιλιάδες σκάφη στον πόλεμο αλλά το Enterprise-E δεν ήταν και ένα οποιοδήποτε σκάφος, θα είχε σίγουρα σημαντικό ρόλο στις επιχειρήσεις. Όντως λείπουν οι αναφορές σ' αυτό.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: Βλέποντας μαζί TNG (S6-7) και DS9 (S1-2)

Δημοσίευση από karatasiospa »

Το Enterprise ηταν η ναυαρχιδα του στολου. Δεν ειναι λογικό ούτε καν να αναφερεται.
Παραπιμπτοντως αυτα τα χιλιαδες διαδτημοπλοια του αστροστολου ειναι ενα ακομη ζητημα με το ds9 αλλα αυτο είναι μια άλλα συζητηση.
Άβαταρ μέλους
Xenolinguist
ΔημοσιεύσειςCOLON 10
ΕγγραφήCOLON 30 Ιαν 2014, 20:16

Re: Βλέποντας μαζί TNG (S6-7) και DS9 (S1-2)

Δημοσίευση από Xenolinguist »

Χαιρετω την παρεα :)

Μου εκανε εντυπωση ο τιτλος αυτου του thread γιατι ειναι αυτο ακριβως που κανω εγω τωρα!

Εδω και καποιο καιρο λοιπον εχω ξεκινησει το "μαραθωνιο" να παρακολουθησω ολοκληρο το TNG. Οταν ομως εφτασα στην 6η σεζον, σκεφτηκα να ακολουθησω ενα κολπο που εχω δει να αναφερεται σε καποιες σελιδες, δηλαδη να τα παρακολουθησω με "χρονολογικη" σειρα (βασει stardate). Σκεφτηκα οτσι ετσι μπορει να καταλαβω καλυτερα τη διασυνδεση των επεισοδιων, καθως και να εντοπισω τυχον λαθη. Για να καταλαβετε, δεν βλεπω μια TNG, μια DS9, αλλα βλεπω το καθε επεισοδιο αναλογως τη σειρα που εχει ο αντιστοιχος αριθμος stardate

Λοιπον αυτη τη στιγμη βρισκομαι στη μεση της 7ης/2ης σεζον και μου λειπουν ακομα μερικα επεισοδια και απο τις δυο σειρες για να τις ολοκληρωσω. Προς το παρον δεν παρατηρησα αυτο που λεει ο φιλος στην αρχη, οτι δηλαδη τα γεγονοτα της μιας σειρας αναφερονται παραλληλα στην αλλη.

Το μονο που θα μπορουσα να παρατηρησω ειναι οτι ο O'Brien δεν ξαναεμφανιζεται στο Εντερπραιζ απο το επεισοδιο και μετα οπου μεταφερεται στο DS9 (πραγμα που ειναι λογικο, αλλα οχι αυτονοητο αν σκεφτουμε οτι στην πρωτη σαιζον η Tasha Yar πεθαινει σε stardate μικροτερη απο αλλων επεισοδιων οπου εμφανιζεται ολοζωντανη), ενω υπαρχει και ενα crossover επεισοδιο οπου το Εντερπραιζ επισκεπτεται παλι το DS9, αλλα χωρις να υπαρχουν αναφορες σε αλλα επεισοδια.

Οπως ειπα παντως εχω ακομα μελλον, και θα μου αρεσε να διαψευστω στη συνεχεια. Θα ηθελα παντως να ακουσω και τον Spock που παρατηρησε τις παραλληλες αναφορες, μηπως κανω λαθος ή μου διεφυγε κατι :)
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: Βλέποντας μαζί TNG (S6-7) και DS9 (S1-2)

Δημοσίευση από Spock »

Καλωσήρθες στο φόρουμ! :)

Δυστυχώς έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που τα είδα και δεν θυμάμαι πια συγκεκριμένα παραδείγματα. Αλλά θυμάμαι με βεβαιότητα ότι υπάρχουν (το έγραφα εκείνο το ποστ τον καιρό που τα έβλεπα, άλλωστε), τόσο συγκεκριμένα, όσο και πιο γενικές αναφορές σε καταστάσεις που αφορούσαν εκείνη την περίοδο (όπως την όλη κατάσταση με τους Cardassians, για παράδειγμα). Μακάρι να θυμόμουν κάτι πιο συγκεκριμένο αυτήν τη στιγμή, όμως δεν μου έρχεται κάτι στο νου τώρα πέρα από κάποιες μεταγενέστερες αναφορές σε επόμενες σεζόν του DS9 για τις ταινίες του TNG και αντίστροφα (που δεν θέλω να αναφέρω εδώ προς αποφυγή spoiler). Επιφυλάσσομαι πάντως για την επόμενη φορά που θα το κάνω να καταγράψω κάποιες! :)
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
Nova
ΔημοσιεύσειςCOLON 85
ΕγγραφήCOLON 29 Αύγ 2013, 10:29

Re: Βλέποντας μαζί TNG (S6-7) και DS9 (S1-2)

Δημοσίευση από Nova »

Xenolinguist έγραψεCOLON Σκεφτηκα οτσι ετσι μπορει να καταλαβω καλυτερα τη διασυνδεση των επεισοδιων, καθως και να εντοπισω τυχον λαθη. Για να καταλαβετε, δεν βλεπω μια TNG, μια DS9, αλλα βλεπω το καθε επεισοδιο αναλογως τη σειρα που εχει ο αντιστοιχος αριθμος stardate
Καλωσήρθες.

Από κάτι τέτοιες φράσεις ξεχωρίζεις τους πραγματικούς τρεκάδες!

Εύγε!
"Got it all wrong, Holy Man.
I absolutely believe in God.
And I absolutely hate the fucker."
-Riddick, Pitch Black
Άβαταρ μέλους
Xenolinguist
ΔημοσιεύσειςCOLON 10
ΕγγραφήCOLON 30 Ιαν 2014, 20:16

Re: Βλέποντας μαζί TNG (S6-7) και DS9 (S1-2)

Δημοσίευση από Xenolinguist »

Είδα λοιπον τα επεισοδια στα οποια αναφεροταν ο Spock. Μας τα φυλαγαν στο πολυ τελος :) Τα επεισοδια των δυο σειρων που σχετιζονται εχουν να κανουν με τους Maquis. Ολα ξεκνουν στο Journey's End οπου βλεπουμε τη νεα συνθηκη Ομοσπονδιας και Καρντασιανων. Ως συνεπεια αυτης εχουμε την εμφανιση των Maquis στο DS9, οι οποιοι εμφανιζονται σε ενα απο τα τελευταια επεισοδια του TNG, Preemptive Strike.

Τα επεισοδια αυτα τα συνδεουν εμφανισεις κοινων χαρατηρων, οπως του Gul Evek και της Adm. Necheyev, ενω η Kalita του Preemptive Strike επανεμφανιζεται και στο DS9 Defiant.
BUTTON_POST_REPLY