I, Borg - 5η σεζόν

BUTTON_POST_REPLY
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

I, Borg - 5η σεζόν

Δημοσίευση από Spock »

Από τα επεισόδια των τεραστίων διλημμάτων. Θυσιάζουμε έναν για να σώσουμε δισεκατομμύρια;
Spoiler: show
Εν πολλοίς η κατάσταση παραπέμπει στο In the Pale Moonlight του DS9, το οποίο, παρεμπιπτόντως, αξίζει να συζητήσουμε κάποια στιγμή.
Μια απόφαση που σε κάθε περίπτωση για να την πάρει κάποιος θα πρέπει να αντέξει το βάρος ενός ολόκληρου γαλαξία στην πλάτη του και να μπορέσει να ζυγίσει τις συνέπειες με την ηθική. Θα ήθελα τις γνώμες σας.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: I, Borg - 5η σεζόν

Δημοσίευση από karatasiospa »

Δεν νομίζω ότι τοβασικό ηθικό δίλλημα σε αυτό το επεισόδειο είναι ό ενας η οι πολλοί. Το δίλλημα νομίζω ότι είναι το αν επιτρεπεται η γενοκτονία για να διασωθείς από έναν αμειλικτο εχθρό. Ο Picard απαντάει όχι και πολύ καλά κάνει. Η αρνηση της γενοκτονίας είναι μία απολυτη αξία δεν μπορει να γίνεται με βαση τα εκαστοτε συμφέροντα μας. Θυμάμαι ότι υπάρχει και στο galactica ένα παρόμοιο επεισόδειο.
Άβαταρ μέλους
Spock
Fleet Admiral
ΔημοσιεύσειςCOLON 422
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 16:15
ΤοποθεσίαCOLON Θεσσαλονίκη

Re: I, Borg - 5η σεζόν

Δημοσίευση από Spock »

Ο Picard δεν είχε πρόβλημα μ' αυτό. Μέχρι τη μέση του επεισοδίου είναι απόλυτος και ανένδοτος στο ότι πρέπει να προχωρήσουν με το σχέδιο και δεν νιώθει κανένα δίλημμα. Αυτό που εν τέλει τον μεταπείθει (σε μία φοβερή σκηνή όπου μιλάει στον Hugh ως Locutus) είναι ότι διαπιστώνει ότι ο Hugh είναι πλέον ένα άτομο, και όχι κυφήνας με designation, που αρνείται να υπακούσει στις εντολές της κυψέλης (εκφρασμένες από τον Locutus) και αναγνωρίζει τον εαυτό του και τα προσωπικά του θέλω. Εκεί άρχισε να μεταπείθεται ο Picard. Τη γενοκτονία την αντιμετώπιζε ως δικαιολογημένη άμυνα με την αιτιολογία ότι βρισκόμαστε σε πόλεμο με τους Borg (εκεί τον διόρθωσε κάποιος άλλος, νομίζω η Beverly, ότι δεν έχει κυρηχθεί επίσημα πόλεμος, αλλά αυτός απάντησε ότι μπορεί να μην έχει κυρηχθεί αλλά συμβαίνει στην πράξη και η αφομοίωση και καταστροφή είναι το μόνο που κάνουν οι Borg). Συμφωνώ με την απόφαση που πήρε στο τέλος, απλά επισημαίνω ότι ο λόγος που την πήρε ήταν ο ίδιος ο Hugh (και αυτό χρησιμοποιεί σαν επιχείρημα και σε μεταγενέστερο επεισόδιο στη Nechayev) και όχι το γενικότερο σχέδιο.
"That is the exploration that awaits you. Not mapping stars and studying nebulae, but charting the unknown possibilities... of existence." - Q to Picard, All good things...
karatasiospa
ΔημοσιεύσειςCOLON 298
ΕγγραφήCOLON 28 Αύγ 2013, 21:41
ΤοποθεσίαCOLON Thessaloniki, Greece

Re: I, Borg - 5η σεζόν

Δημοσίευση από karatasiospa »

Οσον αφορά την εξέλιξη των γεγονότων δεν έχεις άδικο. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι ο Hugh έφερε τον Picard μπροστα στην πραγμαικότητα αυτου που ήταν έτοιμος να κάνει: γενοκτονία. Όταν ο εχθρός είναι ανώνυμος χωρις πρόσωπο είναι εύκολο να δικαιολογήσεις τέτοιες ενέργειες στο όνομα της επιβίωσης. Οταν ομως αποκτά πρόσωπο και τον έχεις μπροστά σου τα πράγματα είναι διαφορετικά. Προς τιμήν του ο Picard εγκατελειψε αυτη την ιδέα.
Nova
ΔημοσιεύσειςCOLON 85
ΕγγραφήCOLON 29 Αύγ 2013, 10:29

Re: I, Borg - 5η σεζόν

Δημοσίευση από Nova »

Νομίζω και εγώ πως σωστή η επιλογή του. Μέχρι να καταλάβει πως οι Borg μπορούσαν να γίνουν σαν τον Hugh -κάποια μέρα- ήταν απόλυτα δικαιολογημένος να τους καταστρέψει. Από την στιγμή και μετά όμως που κατάλαβε πως θα μπορούσαν να είναι κάτι παραπάνω από μια colletive δεν είχε το δικαίωμα να το κάνει. Δεν σκότωνε κάτι το απρόσωπο, μια πληγή ή την πανούκλα του γαλαξία, σκότωνε τον καθένα από αυτούς και το τι θα μπορούσαν να γίνουν.

Γενοκτονία.

Σωστή απόφαση, δύσκολη, αλλά σωστή. Για αυτό αγαπάμε το Σταρ Τρεκ. Δεν μας δίνει τις εύκολες λύσεις. Μας δίνει τις σωστές. Τις περισσότερες φορές (βλέπε Tuvix και Αμπραμοτρέκ).
"Got it all wrong, Holy Man.
I absolutely believe in God.
And I absolutely hate the fucker."
-Riddick, Pitch Black
Άβαταρ μέλους
macgiorgosgr
ΔημοσιεύσειςCOLON 36
ΕγγραφήCOLON 27 Αύγ 2013, 18:52
ΤοποθεσίαCOLON Βρυξέλλες

Re: I, Borg - 5η σεζόν

Δημοσίευση από macgiorgosgr »

Nova έγραψεCOLONΣωστή απόφαση, δύσκολη, αλλά σωστή. Για αυτό αγαπάμε το Σταρ Τρεκ. Δεν μας δίνει τις εύκολες λύσεις. Μας δίνει τις σωστές.
True. True.
I'm serious about my Trek.
Άβαταρ μέλους
We_are_One
ΔημοσιεύσειςCOLON 12
ΕγγραφήCOLON 19 Ιούλ 2015, 21:31

Re: I, Borg - 5η σεζόν

Δημοσίευση από We_are_One »

We only wish to raise quality of life for all species. >Locutus
:)
"Brave words. I've heard them before, from thousands of species across thousands of worlds, since long before you were created, but now, they are all Borg." ~Borg Queen
BUTTON_POST_REPLY